Aktualności

Dużą część 38. sesji Rady Miejskiej w Chorzelach zajęła sprawa dopłaty samorządu do wywozu śmieci z cmentarzy parafialnych naszej gminy

Czy z cmentarzy znikną śmieci

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej mówiono m.in. o programie „Czyste powietrze”, wywozie ścieków, odpadach azbestowych i rolniczych (np. folie). Najwięcej czasu poświęcono dopłacaniu przez samorząd do usuwania śmieci z cmentarzy parafialnych

 

Pisaliśmy już (18.10. br.), że proboszczowie parafii z terenu gminy Chorzele zwrócili się z wnioskiem o zwołanie otwartego posiedzenia Rady Miejskiej w Chorzelach, by przedyskutować sprawę dopłat samorządu do wywozu śmieci z cmentarzy parafialnych.
W piątek (23.10. br.) doszło do spotkania radnych z proboszczami Chorzel, Duczymina i Zarąb. Po spotkaniu radny Andrzej Krawczyk powiedział nam, że wniosek odrzucono ze względu na brak możliwości prawnych.
W efekcie spotkania z proboszczami rada miejska postanowiła – jak podkreślił przewodniczący Michał Wiśnicki – wystosować apel do sejmu, senatu i kancelarii prezydenta z wnioskiem o jak najpilniejsze wprowadzenie regulacji ustawowych, które uzupełnią lukę prawną w tej dziedzinie. Jednocześnie radni zwrócili się do gmin powiatu i woj. mazowieckiego o wystosowanie identycznego apelu do wspomnianych wyżej władz.

Dowód na dobre chęci

Kilka następnych minut poświęcono pismu radnych do burmistrza.
Przewodniczący Michał Wiśnicki podkreślił, że to pisemny dowód wykazania dobrej woli współpracy z parafiami.
Radni zadali kilka pytań:

- W jakim stopniu gmina może udzielić pomocy zarządcom cmentarzy, innej niż finansowa np. pomoc rzeczowa, doradcza lub inne;
- Czy jest możliwe udzielenie zgody na pomoc w segregacji odpadów biodegradowalnych (trawa, liście, zeschłe kwiaty) z terenu cmentarzy przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej;
- Czy można wyznaczyć teren należący do gminy Chorzele, który zostałby przeznaczony na przechowywanie odpadów bio- z cmentarzy parafialnych do kompostowania.

Apel do sołtysów

Kolejnym punktem było odczytanie apelu proboszczów do sołtysów o rozpowszechnienie wśród mieszkańców następującej informacji. Chodzi m.in. o to, aby bliscy osoby zmarłej zabierali śmieci, które znajdują na grobie i w jego pobliżu.
Oto fragment:
(…) Im powszechniejsza stanie się ta praktyka, tym mniejsze opłaty będą ponoszone przez parafie, a tym samym przez samych parafian, którzy muszą składać się rokrocznie na coraz wyższe kwoty opłat za wywóz śmieci. (..)”

Dobrze mieć administratora

Swoje stanowisko, przedstawione w liście skierowanym do proboszczów, odczytała burmistrz Beata Szczepankowska:
Niżej fragment:
(…) zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu bez jakiejkolwiek dyskryminacji osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących. Gmina Chorzele jest zobowiązana działać w oparciu o obowiązujące przepisy prawne (…)
Dobrą praktyką stosowaną przez część parafii w Polsce jest ustanowienie i zawarcie umowy z administratorem cmentarza, dotyczącej m.in. kosztów utrzymania cmentarza w tym z tytułu gospodarki odpadami. Takim przykładem może być parafia farna w Przasnyszu, która zawarła umowę z administratorem, osobą prywatną. Prywatny podmiot utrzymuje czystość na cmentarzu poprzez segregację odpadów i we własnym zakresie ponosi koszty ich odbioru.”
Pani burmistrz zgłosiła gotowość przedyskutowania sprawy z proboszczami w dogodnym dla nich czasie, zaznaczywszy, iż proboszczowie dotychczas nie odpowiedzieli na jej propozycję.

Komu służy sołtys

Swoje wątpliwości co do formy rozpowszechniania apelu przez sołtysów zgłosił radny Andrzej Burnos:
- Wydaje mi się, że sołtysi są jednostką samorządową gminy a nie parafii. Nie wiem, w jakim celu my - jako sołtysi, a sam jestem sołtysem – mamy to robić – powiedział. Dodał, że każda kuria i parafia ma swoich przedstawicieli, jak np. radni parafialni, więc tego rodzaju działalność parafie powinny opierać na swoich instytucjach.

Radny Andrzej Krawczyk zauważył, że apel nie łamie przepisów. Jego zdaniem, nie działa wbrew prawu ktoś, kto zaniesie na grób wiązankę kwiatów, które wkrótce uschną, po tygodniu ją odbierze, a potem wrzuci do kompostownika. Można też zabrać gałęzie i spalić je w piecu, może zabrać drut, zaliczany do odpadów segregowanych.
Przewodniczący Michał Wiśnicki zaproponował, by na razie apel do sołtysów w obecnym kształcie przyjąć negatywnie, czyli przegłosować na nie.
Tak też zrobiono, a ewentualnie przeredagowanie treści pisma nastąpi na następnej sesji.
                                                                                                                                       (czar)

Uwaga: Przebieg sesji można obejrzeć pod adresem: https://esesja.tv/transmisja/19855/xxxix-sesja-rady-w-dniu-piatek-29-pazdziernika-2021.htm

Parafie gminy szukają sposobu na zmniejszenie kosztów wywozu odpadów cmentarnych